Čo s nájdeným vtáčatkom

28.04.2012

Už je tu obdobie mláďatiek, takže pre istotu Vám dáme návod, čo s nájdeným vtáčatkom:

Ak je maličké a nie je operené, treba sa poobzerať a ak vidíte odkiaľ vypadlo z hniezda, skúste ho vrátiť nazad. Nebojte sa, rodičia ho neodmietnu. Kým pátrate po hniezde, zoberte vtáčika a držte ho voľne v privretej dlani. To pomôže vtáčatku sa zahriať a vy budete cítiť kedy sa mu teplota vráti do normálu. Určite sa nepokúšajte dať mu jedlo alebo vodu!!, To je vlastne to najhoršie, čo môžete urobiť. Je totiž pravdepodobné, že vtáčatko vdýchne jedlo alebo vodu, a to ho zabije. Rodičia vtáčat im neprinášajú vodu,vtáčatká dostanú všetky svoje tekutiny z jedla, ktoré konzumujú. Keď už má vtáčatko normálnu telesnú teplotu a hniezdočko ste nenašli, alebo ho tam neviete vrátiť, môžete začať hľadať kvalifikovanú záchrannú stanicu, alebo zoológov zo štátnej ochrany prírody, ktorí vtáčatku poskytnú vhodné prostredie a dávajú mu správne jedlo, ktoré mu umožní rásť a vyvíjať správne. Bábätká vtákov sú veľmi milé a môže byť lákavé pokúsiť sa vychovať ich sami. Ak ale nemáte správne vybavenie a jedlo, je nepravdepodobné, že budete úspešní.

Ak nájdete niekde pod kríčkami mláďatko, ktoré už je operené, ale nelieta, nechajte ho. Je to normálne štádium vývoja a jeho "záchranou" by ste ho s najväčšou pravdepodobnosťou zabili. Skontrolujte len, že je v bezpečí pred mačkami, alebo psami, prípadne ho preložte do kríčkov. Rodičia sú isto nablízku a starajú sa oň.

Sme špecialisti v oblasti starostlivosti o vtáčatá, tak nám prosím volajte pre radu a pomoc kedykoľvek si nebudete istí. Pomôžte nám tým zachrániť vtáčí život.