Adoptívna matka mladých orlov žije v Zázrivej

Pre zranenia po streľbe sa orlica Zoja už nemôže vrátiť do voľnej prírody. Piaty rok žije v záchrannej stanici v Zázrivej, kde mladým orlíčatám nahrádza matku. Zoja sa tak stala súčasťou unikátneho projektu návratu orla skalného do prírody.

Zranenú orlicu skalnú našiel lesník na Martinských holiach. Bola postrelená, v tele jej veterinár zistil osem brokov, ktoré sa nedali vyoperovať a má ich tam dodnes. Dravca liečili v Záchrannej stanici v Zázrivej, kde už zostal a dostal meno Zoja. "Keď sa jej stav zlepšil, požiadali sme o deponáciu zoologickú záhradu, lebo po troch mesiacoch sa stala majetkom štátu. Bolo nám vyhovené za účelom záchranného programu orla skalného," hovorí Metod Macek zo zázrivskej stanice.

Pred štyrmi rokmi jej priniesli prvé orlie mláďa, ktorému sa stala pestúnkou. "V priebehu jednej až dvoch hodín prišla k nemu, začala ho zahrievať, kŕmila, starala sa o neho presne tak ako vo voľnej prírode," spomína Macek. Predpokladá, že kým ešte žila vo voľnej prírode, mala vlastné mláďatá.

O svoje adoptívne mláďatá sa Zoja stará v mesiacoch máj, jún, júl vo voliére, kde žije. Ide o orlíčatá, ktoré ochranári stihnú odobrať z hniezda ešte skôr, ako ich starší súrodenec usmrtí. "U orlov sa tento jav nazýva kainizmus. Orly majú dve mláďatá, ale prežije vždy len jedno, je to spôsobené tým, že starší súrodenec odtláča od potravy toho mladšieho, aj na neho útočí a zhruba po týždni ten mladší súrodenec zahynie. Ak stihneme, vezmeme druhé mláďa z hniezda a aj za pomoci takýchto orlov, ako je Zoja, ho vychováme a vypustíme späť do prírody, čím populáciu orlov posilníme," vysvetľuje ochranár.

Zoja v zajatí vychovala už štyri mláďatá, dve z nich - prvá Kika a zatiaľ posledné, tohtoročné mláďa Urban žijú vo voľnej prírode, dostali vysielačky a ochranári ich sledujú. Ďalšie dva na slobode zahynuli, jedno pre otravu, druhé asi zabil elektrický prúd.

V Záchrannej stanici v Zázrivej, ktorá funguje od roku 2001 a zameriava sa na záchranu poranených živočíchov a opustených mláďat, prijali už vyše 400 zvierat. Mnohé u nich tak ako Zoja pre zranenia už zostali. V stanici najčastejšie ošetrujú dravce a vtáky. Orol skalný, myšiak lesný a sokol myšiar tvorili až jednu tretinu všetkých pacientov. V Zázrivej už opatrovali aj plazy, medvedie mláďatá a vydry.

Zdroj: Pravda.sk

(PS: Zoja našu stanicu navždy opustila minulú jeseň. Pozrite si našu Spomienku na Zoju... )