Čo robiť, keď nájdete vtáčie mláďatko

Čo robiť, keď nájdete vtáčie mláďatko

Čo robiť, keď nájdete vtáčie mláďatko

23. 7. 2018

Už je tu obdobie mláďatiek, takže pre istotu Vám dáme návod, čo s nájdeným vtáčatkom:

V prvom rade si treba uvedomiť, že ak aj vtáčie mláďatká vyskakujú z hniezd predčasne neznamená to, že sú opustené.

Ak je maličké a nie je operené, treba sa poobzerať a ak vidíte odkiaľ vypadlo z hniezda, skúste ho vrátiť nazad. Nebojte sa, rodičia ho neodmietnu. Kým pátrate po hniezde, zoberte vtáčika a držte ho voľne v privretej dlani. To pomôže vtáčatku sa zahriať a vy budete cítiť kedy sa mu teplota vráti do normálu.

Určite sa nepokúšajte dať mu jedlo alebo vodu!!, To je vlastne to najhoršie, čo môžete urobiť. Je totiž pravdepodobné, že vtáčatko vdýchne jedlo alebo vodu, a to ho zabije. Rodičia vtáčat im neprinášajú vodu,vtáčatká dostanú všetky svoje tekutiny z jedla, ktoré konzumujú.

Keď už má vtáčatko normálnu telesnú teplotu a hniezdočko ste nenašli, alebo ho tam neviete vrátiť, môžete začať hľadať kvalifikovanú záchrannú stanicu, alebo zoológov zo štátnej ochrany prírody, ktorí vtáčatku poskytnú vhodné prostredie a dávajú mu správne jedlo, ktoré mu umožní rásť a vyvíjať správne. Bábätká vtákov sú veľmi milé a môže byť lákavé pokúsiť sa vychovať ich sami. Ak ale nemáte správne vybavenie a jedlo, je nepravdepodobné, že budete úspešní.

Ak nájdete niekde pod kríčkami mláďatko, ktoré už je operené, ale nelieta, nechajte ho. Je to normálne štádium vývoja a jeho "záchranou" by ste ho s najväčšou pravdepodobnosťou zabili. Skontrolujte len, že je v bezpečí pred mačkami, alebo psami, prípadne ho preložte do kríčkov. Rodičia sú isto nablízku a starajú sa oň.

Sme špecialisti v oblasti starostlivosti o vtáčatá, tak nám prosím volajte pre radu a pomoc kedykoľvek si nebudete istí. Pomôžte nám tým zachrániť vtáčí život.

V šiestich bodoch vám zhrnieme čo robiť, ak nájdete vtáčatko.

  1. Ak nájdete mláďatko vtáčika, ktoré hopká po zemi, ale ináč vyzerá v poriadku, nechajte ho tak. Rodičia sú nablízku a kŕmia ho.
  2. Ak je mláďatko v bezprostrednom nebezpečenstve, že ho uloví mačka, pes, alebo prejde auto, presuňte ho na bezpečnejšie miesto. Napríklad do neďalekého kríčku, alebo na strom, mimo nebezpečenstva. Vtáci majú slabý čuch, nemusíte sa obávať, že by rodičia opustili svoje mláďatko len preto, že ste sa ho dotkli.
  3. Ak nájdete mláďatko, ktoré ešte nie je operené, alebo má len veľmi maličké perie a ak viete kde sa nachádza jeho hniezdo, vráťte ho do hniezda. Ak sa vám to nedá, radi vám pomôžu pracovníci z ochrany prírody, alebo hasiči. Ak bolo hniezdo zničené, môžete sa pokúsiť nahradiť ho malou plastovou miskou, alebo košíčkom a vyložte ho materiálom z pôvodného hniezda. Ak materiál nie je k dispozícii, použite suché lístie, trávu, alebo mach. Nezabudnite urobiť na dne misky otvory na odtekanie dažďovej vody. Náhradné hniezdo umiestnite na strom a upevnite ho drôtom, alebo aspoň vyložte niekam, kam sa nedostanú predátori a kde ho rodičia nájdu.
  4. Ak je vtáčatko na dotyk studené, znamená to, že je podchladené a je nutné ho zohriať. Zoberte ho do tepla a uložte ho na predhriaty uterák. Preverte či nie je príliš horúci a vložte doňho mláďatko. Alternatívne sa dá zohriať aj tak, že teplú vodu dáte do latexovej rukavice a dobre ju zviažete, alebo do plastovej fľaše. Medzi tento provizórny termofór a vtáčatko dajte uterák.
  5. Nepokúšajte sa vtáčatko kŕmiť, ani napájať, pokiaľ nevie jesť samé. Mohli by ste ho zabiť. Nikdy nedávajte potravu vtáčatku, ktoré je podchladené. Vždy ho najskôr musíte zohriať. Kŕmte vtáčatko len vtedy, ak ovládate techniku kŕmenia a viete o akého vtáčika sa jedná.
  6. 

Ak je vtáčatko choré, zranené, alebo bolo napadnuté mačkou alebo psom a je poranené, volajte najbižšiu štátnu ochranu prírody, kontakt Vám poskytnú na čísle 112.